בורגון שלי

דורון | 06/03/2013

יש הרבה אזורי יין שקרובים לליבי, הרבה זיכרונות של אנשים, צבעים, ריחות וטעמים. בורגון הוא אחד מהם...

ארצה לפרט ולחלוק חלק מהזיכרונות האלה אתכם, מתוך תקווה שההנאה תעבור את מכשול הטקסט ותפתח לכם דלת לעולמות יין מרתקים.

האזור הראשון שבחרתי לחלוק עמכם הינו אזור בורגון. תחום רחב שכולל כמה מאזורי היין הנפלאים בעולם – Cablis ,Cote d'or ,Beaujolais ועוד .

הפעם אתמקד ב- Cote D'Or, (גבעות של זהב). לאזור זה יש היסטוריה ארוכת שנים עם כרמי יין ובמיוחד עם שני זנים נפלאים:

ביין לבן – שרדונה וביין אדום – פינו  נואר.

מספר זנים נוספים כגון Aligote ,Gamay גדלים בתת אזור זה בבורגון אבל אין ספק השליטים הבלתי מעורערים הם השניים הראשונים.

ההיסטוריה של האזור מתבססת על דורות של "מגדלי יין" , הראשונים היו המנזרים בשירות הכנסייה (במאה השישית) שהעמיקו בתחום, אספו ותיעדו איכויות כרמים ויינות .

נתונים אלו יצרו הבנה של היין והכרם עד לידי הכרות אינטימית של ממש עם כל אספקט של ריח, צבע וטעם .

האזור חולק עם השנים לכמה תתי אזורים.

לשם ההבהרה- הניתוח של האזור הוא כה מפורט עד שקל לשכוח שאנו מדברים על רצועה צרה של 48 ק"מ אורך  על  3.2  ק"מ בקטע הרחב ביותר.  האזור משתרע בגובהה של 220-300 מטר מעל פני הים.

העיר הגדולה מצפון לאזור זה היא Dijon ובדרום Chalon.

ולחלוקה:

Regional – יין שהופק מהאזור התחום של בורגון- גדל ויוצר תחת הגבלים מועטים בלבד. גם פה יש חלוקה לא רשמית שבה היצרנים הטובים בקטגוריה ירשמו על התווית לדוגמא לא רק בורגון כאזור אלה תת אזור גדול כמו cote de nuit  (החלק הצפוני של cote d'or)

 Commune– פה כבר מדובר על גידול תחת אזור של כפר. Cote d'or מורכבת מ- 24 כפרים שמחולקים לשני אזורים צפוני-cote de nuit   מתמחה בעיקר בפינו נואר ול-cote de beaune  הדרומי שמתמחה בעיקר בשרדונה. ההגבלות על הגידול, יבול ריכוז כבר יותר נדרש. לכל כפר ייחודיות ביינות המופקים בגבולותיו וזאת אל אף שלעיתים קילומטרים בודדים מפרידים ביניהם.

 Premier cru – חלקות כרם נבחרות שמצויות בתחומי הכפר בעלות אופי ייחודי של קרקע, חשיפה לשמש והגבלה ביבול. כמו כן נדרשת התאמה לאופי רצוי לחלקה. על פי חוק היין היצרן צריך רק לציין את שם החלקה ועל הצרכן להכיר את מקור היין. (דבר שמרחיק צרכנים רבים שפשוט נרתעים ו/או לא מבינים את החוקים האלו). עם ברמת הcommune קילומטרים מפרדים בין האזורים פה החלוקה יכולה להיות בסמיכות של מטרים ספורים זה מזה.

Grand cru– סה"כ 30 חלקות זכו להיכנס להיכל התהילה. לא לכל כפר יש את החלקות הללו וחלק מהכפרים זכו למספר גדול של חלקות grand cru (דבר שמשליך גם על היינות הפחות נחשבים של אותו כפר) . מדובר בעצם על החלקות הטובות ביותר שמפיקות את היינות המופלאים ביותר באזור. החלקות שממוקמות באזורי הגידול האופטימאליים. לרוב במדרונות שפונים למזרח,דרום מזרח ודרום להן יש את הניקוז והחשיפה הנחוצים.

חלקות השרדונה לרוב ימוקמו באדמות הגבוהות עתירות אבן וגיר. היין חייב בהגבלים על ריכוז טעמים ואופי ועומד במבחני טעימה. לרוב מדובר על כמויות קטנות של יין לכל יצרן שזכה לעבוד עם כרמים אלו.

האזור כולו מאופיין ביקבים קטנים בבעלות כורמים ואנשיו נמנעים מלהכניס אליו יזמים וקואופרטיבים שבאזורים אחרים בצרפת השתלטו על כל נופך אישי בתהליכי ייצור היין. באזורים שעברו תהליך כזה יקבים הפכו למוזיאונים והכניסה אליהם מלווה בחשש וביראת כבוד, לא כאן. התנועה באזור מתבצעת לרוב על כביש פתלתל n74  אשר חוצה את כל הכפרים המגוונים והנפלאים הללו. קבלת הפנים תהיה לרוב לבבית ובלי הרבה גינוני טקס. בהנחה שזמנו של בעל היקב יאפשר זאת,  יזכה המבקר לביקור אמיתי ולטעימות בלתי נשכחות במרתף היקב.

מה כדאי לחפש כשמגיעים לאזור:

  • BEAUNE – עיר הבירה היפהפיהשל המחוז, שמתנהגת לעיתים ככפר.. יש בה שילוב מקסים של עיר עתיקה וחיים שוקקים של ייצור יין ומסעדות, בורסת היין האזורית מתקיימת כל שנה ובה נקבעים המחירים העתידים של הבציר .
  • MEURSAULT – אחד הכפרים האהובים עלי ביותר, שם התגוררתי ושם קיבלו חלומותיי צורה וטעם. נקודת המוצא להליכות מופלאות בשבילים בינות לכרמים. עיתוי נפלא לחלום…
  • RUE DE GRAND VIN – דרך הכרמים, טיול יפהפה של נופי כרמים ושקט פנימי וחיצוני.
  • St.Aubin st.Romain – שני כפרים באזור הדרומי שפחות מוכרים לתיירים החולפים אך היינות בהם מצוינים והמחירים נעימים לכיס.

הידעתם:

  • רוב הכרמים גדלים בצפיפות של 1,000 שתילים לדונם.
  • באזור זה לא נהוג ליישן יין שרדונה בנירוסטה אלא בחביות עץ .
  • כורמות ביו דינמית החלה באזור זה – בחלקות ה GRAND CRU  הכניסה אליהן אסורה בכלים ממונעים אלא בסוס ועגלה בלבד.
  • La Paulée de Meursault – יום סיום הבציר הוא יום של שמחה גדולה. כל יקב ייכנס לכפר בשיירה רועשת ומצפצפת ובסוף היום יתכנסו אנשי היקב לארוחת שחיתות עליזה.
  • כל שנה מארח כפר אחר את חגיגת היין של הכורמים המקומיים.
  • טיולי אופנים מקובלים מאוד באזור ומתקבלים ביקבים בברכה.

קישורים:

http://www.francethisway.com/regions/cote-d-or.php

אתר ובו פירוט על האזור ועל הכפרים.  אתר יפה נעים אם כי קצת שטחי.

http://www.thewinedoctor.com/regionalguides/burgundypart07.shtml

אתר ובו הרבה מלל על האזור, מאוד מפורט.