בציר 2013 – סיכום וחוויות

דורון | 01/10/2013

עם סיום הבציר נשמח לשתף אתכם בנתונים ולספר לכם קצת חוויות

הזמן כהרגלו רץ וכבר סיימנו את הבציר השני של יקב sphera והייתי רוצה לשתף אתכם בסיכום התהליך ובמה שחווינו במהלכו.

ראשית, קצת נתונים:

  • הבציר השנה ארך 45 יום
  • קלטנו 25 טון ענבים משבעה כרמים שונים בשלושה אזורי גידול: גליל עליון, הרי ירושלים וגבעת ישעיהו.
  • זני הענבים שנקלטו ביקב: שרדונה, סובניון בלאן, סמיון, ריזלינג ופינו גרי.

עונת הגידול היתה מדהימה ומוצלחת. פריחה מוקדמת ומזג אוויר מתון מאוד בחודשי יוני ויולי הביאו לאיזון טבעי של סוכרים, חומצות ומאפייני פרי.

עם זאת, היבולים בכרמים היו נמוכים מהצפוי, עם ירידה של עד 25% בחלק מהמקרים.

יקב כמו שלנו, השולט בכרמים מובחרים ומלווה אותם כל עונת הגידול, לא יכול להרשות לעצמו לרכוש ענבים פנויים בשוק במקרה של חוסר ביבולים, כפי שקרה השנה, מאחר ואין לנו שום שליטה על טיב הענבים. המשמעות, לצערי, היא שנוכל לייצר פחות בקבוקים ממה שתכננו והיינו רוצים- אבל אנחנו מקבלים את הגזרה בהשלמה ויודעים שבעבודת אדמה יש מרכיבים לא צפויים…

אוגוסט היה ממוצע ודומה לשנה שעברה באזורי הגידול שלנו וכך יכולנו להתחיל לבצור מוקדם כמו שאנו אוהבים ולסיים לפני גלי החמסין שפקדו אותנו בסוף אוגוסט ובתחילת ספטמבר, כפי שקורה לא פעם.

חווית הבציר השנייה היתה רגועה יותר מבחינתי. הכרמים כבר לא זרים לי ועם חלקם נוצרה כבר מערכת יחסים עמוקה וארוכה (כמו שני הכרמים המדהימים בגבעת ישעיהו שסיפקו לנו ענבי שרדונה וריזלינג מצוינים).

היקב היה מוכן יותר, הציוד אורגן באופן שיתאים יותר לצרכי, צוות העובדים המשפחתי המסור כבר מבין מה אני רוצה ממנו וגם הלוגיסטיקה, שנראתה בהתחלה כתשבץ הגיון בלתי אפשרי, הפכה לברורה ונהירה לי. תודה סימה…

אפילו הבחור מהסופר כבר התרגל לראות אותי סוחב ארגזי בירה בקבלנות. כמה טוב שליינן מותר ורצוי לשתות בעבודה 🙂

הענבים הגיעו לקליטה ביקב במצב אופטימאלי והחלו את התסיסה ללא צורך בתיקונים אינולוגים  ובהפרעה כלשהי מצידי.. אני מאמין כי העובדה שאני לא מתקן פרמטרים כמו חומצה וכדומה מאפשרת לי לייצר יינות טבעיים יותר, מאוזנים ומורכבים .

הענבים שהגיעו הועברו חלקם לתסיסה בחביות עץ וחלקם במיכלי נירוסטה. ההחלטה באיזה כלי קיבול להתסיס תלויה באופי הפרי המתבקש ובזן הענבים איתו אני עובד. לאחר תקופה של תסיסה ויישון אוכל להתחיל את "ציורי הבלנד" ולהעשיר את היין הסופי בעוד שכבות, מרקמים ואפילו צבעים.

למעט תקלה אחת של צ'ילר (יחידת קירור) שהחליט להפסיק לעבוד לכמה שעות וכמעט גרם לי להתקף לב- הבציר עבר ללא תקלות וכרגע אני שמח לומר שכל היינות סיימו תסיסה ראשונה בהצלחה. אפילו הריזלינג שלימד אותי שתסיסה יכולה להמשך מעל 50 יום עם תוצאה מופלאה!

היינות נמצאים כרגע בתחילת תהליך היישון ולי נותר רק לטעום, להשגיח וליהנות מפרי העבודה.