מה קורה ביקב? עדכון מדורון דצמבר 2014

tempo | 04/12/2014

דורון מספר על המתחדש ביקב, בכרמים ובחביות וגם משתף ברעיון חדש שקורם עור וגידים

לקראת סוף השנה ובמצב רוח סיכומי, אני מבקש לשתף אתכם קצת במה שמתרחש עכשיו ביקב ובעולם שלנו בכלל.

בציר 2014 כבר נראה כמו היסטוריה רחוקה והיינות שוכבים להם ומתיישנים לאיטם.

הבציר היה מקסים ומאוזן, ממש בsphera שלנו… הפינו גרי בישר, כמו בכל שנה, את תחילת העונה ב 23/7 וזו כבר השנה השלישית ברציפות שאנחנו בוצרים לראשונה באותו תאריך! ככה זה בעבודה עם כרמי בעל, לטבע קצב משלו  והוא סידר לנו מקריות שלא יכולנו לתכנן טובה ממנה.

שאר הבציר התבצע בקצב יחסית מזורז לעונת גידול קצת יותר קצרה מבשנים עברו. הענב האחרון שבצרנו היה הסובניון הגלילי שלנו ב 24/8 והתסיסה האחרונה הסתיימה ביקב כמעט חודש לאחר מכן ב 17/9.

הבציר השנה היה מאוד מאופיין ומהודק וחווינו חווית גידול טובה בפרמטרים של כל חלקה. אנחנו מתחילים לראות ולהבין את  אופי הפרי והיינות הופכים מובהקים יותר משנה לשנה.

עוד לפני הבציר התחדשנו בכרם מדהים שנטענו בחלקה חדש, קרה ומנוקזת בגבעת ישעיהו. נטענו סמיון ושאנין בלאן בנטיעה צפופה שתגודל בשיטה יחודית ליקב ולכורמים שלנו. בחרנו בזנים הללו ובמיקום ייחודי כבית גידול כך שיאפשרו לנו להוסיף עוד צבע ולהעשיר את מניפת גווני הלבן שלנו.

בימים אלו אנו מתחילים להזמין ציוד לתהליך הביקבוק של סדרת white concepts 2014   שיתרחש כנראה באמצע פברואר. איך שהזמן עובר כשנהנים…

ביקב התחדשנו בחדר טעימות נעים ואלגנטי ואנו מארחים בו בשמחה לקוחות, ספקים ואוהבי יין. בהזדמנות זו מודים לכם על הפרגון ועל הביקורים. מי שעוד לא הגיע מוזמן!

היינות שלנו ממשיכים להגיע למסעדות טובות, למעדניות ולחנויות יין מובחרות ברחבי הארץ . בעקבות כמה אזכורים מוצלחים של היקב בעיתונות הבינ"ל ובעקבות השתתפותנו בתערוכת יין שהתקיימה בהונג- קונג התחלנו לקבל מבקרים מחו"ל ואף הגיעו פניות לבדיקת אפשרויות לייצוא.

לסיום אני מבקש לספר לכם על מאמר של (Alex Hunt (MW , שנגע בי במיוחד.

האנט מספר  על מפגש בחנות יין עם מוכרן מהתעשייה שהסב את תשומת ליבו לכך שהמשתתפים בטעימות יין מקצועיות נראים תמיד אומללים. בחיפוש אחר הסברים לתופעה מעלה האנט סיבות אפשריות כמו ריבוי היינות שמחכים לטעימה, רמת הריכוז הנדרשת, צפיפות המשתתפים והמהירות בה נדרש הטועם לעבור בין יינות כפוגמות בהנאת הטועם ובחביבותו בעת הטעימה.

הוא מגיע למסקנה שאחד המקורות המרכזיים ל"אומללות" הוא כפי הנראה, פשוט אכזבה, אשר לה מגוון סיבות: החל מבציר פחות מוצלח שיכול לקרות גם בחלקות נפלאות ועד יינן שכשל. אכזבה יכולה לנבוע מהשוואה לזיכרון יינות אחרונים שטעמנו ואהבנו או מהצורך לחלק את העולם למנצחים ומפסידים שפוגם גם הוא בתענוג.

בשורה התחתונה הקונטקסט הוא החשוב וטעימה תהיה מהנה אם תתבצע באווירה הנכונה ובמקום המתאים, בלי לחץ וציפייה לתוצאות מסוימות.

 את המשך המאמר אתם מוזמנים להמשיך ולקרוא באתר של jancis robinson  אבל אני כבר לקחתי ממנו רעיון לפיילוט שיערך ביקב בחודש הזה (ראו אייטם עליון בניוזלטר הנוכחי): טעימה של יינות לבנים מאזורים שונים בצורה מקצועית, אבל עם חיוך ובגובה העיניים. כי אחרי הכל יין הוא לא מדע טילים ולא מדע מדויק, צריך לטעום אותו וליהנות ממנו יחד עם אנשים שרוצים לחוות וללמוד על עולם מרתק של ניואנסים ומורכבות.

מוזמנים ,

ד.