מחשבות לאחר הבציר

tempo | 18/10/2017

דורון מסכם את בציר 2017 ומשתף בתחושות ובמחשבות על עבודת היינן

אינפורמטיבי – קלטנו 35 טון, פעם ראשונה שאנין בלאן מחלקת היקב בגבעת ישעיהו. מרגש..
יולי – חם,חם מדי.. מה שהוביל לעיכוב בבוחל וכפועל יוצא גם בהבשלה
אוגוסט – ממוצע, הכרם הבין את הרעיון והחל להתנהג כמצופה
ספטמבר – שלהי הבציר. חיכנו לסובניון בלאן
התוצאות – משביעות רצון ,יצא קצת פחות שרדונה השנה, רזלינג וסובניון מטמטמים.
לאחרונה חזרנו מחופשה קצרה של "אחרי הבציר" וזהו זמן טוב ורגוע לחשוב בשקט ולהסיק מסקנות. כדרכה של חשיבה שקטה, היא לעיתים מובילה אותך למחוזות שלכאורה לא קשורים לעשיה היום יומית.
אני חושב על כך שבחרתי במקצוע מדהים שמאפשר לי לקום לעבודה עם חיוך, תשוקה וחיבור לאדמה ולמשפחה שלוקחת חלק בתהליך. מקצוע שדורש ממני, שנה אחר שנה,להיות באנרגיה מתחדשת של יצירה.עבודה שמשלבת מגע יומיומי עם הטבע העצום והמאתגר,עם אגרוטכניקה וציוד מתקדם, עם תסיסות,כימיה מיקרוביולוגיה, כוח אדם אנושי- כל כך הרבה גורמים לוקחים חלק בתהליך ולכל אחד פוטנציאל הצמיחה וגם האתגרים שלו.
אני לא מכיר הרבה מקצועות מדהימים כמו שלי, שמחייבים את בעליהם להוכיח את עצמם בכל שנה מחדש ולהפיק את המיטב מכל בציר, יהיו התנאים אשר יהיו.
חיי היינן הם חיים מלאים באמת: הקשר העמוק למוצר, שאין שני לו, הרצינות בעשייה והעובדה שיש לנו רק ניסיון אחד בשנה לעשות את המיטב. הרי אחרי התסיסה נשאר לנו רק לטפח את היין בעדינות מרבית ולדאוג שלא יפגע עד למועד הביקבוק.
העיסוק שלי מזמן לי חוויות שלא הייתי מחליף לעולם ויחד עם זאת דורש ממני המון אורך רוח, כישרון וניסיון (לאו דווקא בסדר הזה) לשם השגת המטרה .
אתגר יינני מרכזי קשור לאופי ולפילוסופית הייצור של היקב. לי חשוב מאוד להביא לידי ביטוי את המאפיינים השונים של היין בכל שנת בציר. אני מעדיף לשמור על אופי היינות שלנו ועל קשר ישיר עם חומר הגלם שהכרם נותן לנו בכל שנה, מאשר לעשות תיקונים או לבצע תוספות שאולי יקלעו למכנה המשותף הרחב יותר.
אז הנה הסתיים לו עוד בציר ואני יכול לסכם ששנת 2017 היתה מבחינתנו שנה טובה. כל שנת בציר מזמנת לי אפשרות להעמיק בלמידה, והשנה למדתי שוב שצריך ללכת עם החושים ועם הכרם ופחות להתערב. להיות באזור, קשוב ומוכן לפעולה, אך בעיקר לאפשר לדברים לקרות.